ÇAMAŞIR SUYU VE İNSAN SAĞLIĞI

Çamaşır Suyunun Kullanımı

Gündelik ev işlerinde mikropları yok etmek için sıkça çamaşır suyu kullanırız. Doğru kullanıldığı zaman mikropların baş belası, temizlikte ise en büyük yardımcı olan çamaşır suyu, bilinçsiz ve yanlış kullanımlar sonucu ise insan sağlığı açısından çeşitli risklere sebep olabiliyor.

ÇAMAŞIR SUYU NASIL KULLANILMALI?

Temizlik yaparken çamaşır suyu kullanacaksanız eğer, aşağıda yazdığımız maddelere uymaya mutlaka özen gösterin.

  • Temizliğe başlamadan önce eldiven, maske, kapalı terlik gibi koruyucu ekipmanlar sağlıklı ve hijyenik temizlik için hazır bulunmalı. Temizliğin yapıldığı alan, temizlik sırasında havalandırılıyor olmalı.

  • Çamaşır suyu, mutlaka ama mutlaka soğuk su ile karıştırılarak kullanılmalıdır.

  • Banyo dışında, çamaşır suyu kullanacağınız zaman bir kova suya yarım çay bardağı çamaşır suyu eklemeniz yeterli olacaktır.

  • Banyonuzu çamaşır suyu ile temizleyebilirsiniz. Klozet iç çeperlerinde ya da küvetinizi temizlerken direk kullanabilirsiniz. Fakat bunun dışında mutlaka sulandırmanızı öneriyoruz.

  • Evde çamaşır suyu, çocuklarınızın ulaşamayacağı bir yerde, serin ve ışık almayan bir dolapta ve kendi kabında saklanmalıdır. Kazara içilirse eğer hemen doktora başvurulmalıdır.

ÇAMAŞIR SULARI KANSER YAPAR MI?

Ülkemizde üretilen veya satışta olan Domestos markası gibi çamaşır suları’nın toksisite oranı oldukça düşük olduğundan, talimatlara göre kullanım yapılırsa herhangi bir ağır hastalık veya kanser yapması mümkün değildir ve son derece güvenlidir. Zaten ülkemizde satışa sunulan tüm deterjanlar, çamaşır suları, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının "Deterjanlar ve Deterjanlarda Kullanılan Yüzey Aktif Maddeler Hakkında Tebliğ'i doğrultusunda piyasaya sürülmektedir.

Ayrıca Avrupa Komisyonu Sağlık ve Çevresel Riskler Bilimsel Komitesi (Scientific Committee on Health and Environmental Risks, SCHER) tarafından hazırlanan “Sodyum Hipoklorit Hakkında Risk Değerlendirmesi Raporu” gibi bilimsel araştırmalar ve Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (The International Agency for Research on Cancer, IARC) gibi yetkin bilimsel otoriteler de çamaşır suyu’nun kanser yapmadığını teyit etmektedir.

Domestos’un daha hijyenik bir yaşam için hazırladığı Temizlik Önerilerine mutlaka göz atın!

TOP