KUŞ GRİBİ

GRİP

SOĞUK ALGINLIĞI & GRİP

KUŞ GRİBİ NEDİR?

Genelde kuşlarda ortaya çıkan bir grip virüsüdür. Bu virüs diğer hayvanlara ve hatta bazen insanlara bulaşabilecek türlere mutasyon olabilir. H5N1 olarak bilinen tür Asya kıtasında yıllardır dolaşmaktadır. Neredeyse tüm H5N1 vakasında ölü ya da hasta bir kuşa temas söz konusudur.

ŞU ŞEKİLLERDE YAYILIR:

  • Eğer virüs insandan insana geçebilir hale gelirse, muhtemelen öksürme ve hapşırma yoluyla havadan yayılabilir veya enfekte olmuş mukus, mendil ve hatta insan dışkısından bulaşabilir.

  • Diğer insanlar muhtemelen enfekte olmuş partikülleri soludukları zaman veya mikroplu zemine dokunduktan sonra göz,ağız ya da burunlarına dokunduklarında hastalığa yakalanabilirler.

  • Bu virüs aynı zamanda gıda yoluyla da bulaşabilir.

BELİRTİLERİ ŞUNLARDIR:

  • İlk bakışta mevsimsel gribe benzer – ateş, ağrı, acı, boğaz ağrısı ve öksürük. Bazı insanlarda gözde kaşıntı ve sulanma görülebilir.

  • Ancak insanlar çok hızlı bir şekilde hasta olabilir ve organ iflası gibi durumlarla karşılaşılabilir.

  • Kuş gribi için kuluçka süresi, belirtilerin 2-3 günde görüldüğü diğer grip türlerinden daha uzun olabilir.

KUŞ GRİBİNDEN KORUNMANIN YOLLARI

Domestos Ultra Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu kullanarak insanların sıklıkla temas halinde olduğu yüzeyleri dezenfekte edin. Etrafta hastalık varsa gözlerinize, burnunuza ya da ağzınıza dokunmamaya çalışın. Ellerinizi düzenli olarak ılık su ve sabunla yıkayın. El temizliği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Hasta insanların kendi havluları olduğundan emin olun. Ellerini sık sık yıkamaları ve öksürme, hapşırma gibi durumlarda doğru hijyen önlemleri almaları için teşvik edin.

Yaşlı insanlar gibi bağışıklığı düşük olanlar hasta insanlardan uzak durmalıdırlar.Hasta insanların temas ettiği bez ve süngerleri gece boyunca Domestos Ultra Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu eklenmiş suda bekletin ve iyice kurutun.

ELLERİNİZİ GÜN BOYU TEMİZ TUTUN

Dışarıdayken yanınızda antibakteriyel jel taşıyın. Böylece bakterileri öldürmek için su ve sabuna gerek duymazsınız.

TOP