CLOSTRIDIUM DIFFICILE

MİDE MiKROPLARI

MİDE MiKROPLARI

CLOSTRIDIUM DIFFICILE

CLOSTRIDIUM DIFFICILE NEDİR?

C. difficile veya C. diff olarak da bilinen mantar oluşturabilen bu bakteri, sağlıklı yetişkinlerin %3'ünün bağırsaklarında bulunmuştur. Sıkça hızlı bir şekilde çoğalma şansını elde eder. Genellikle bu yaşlı bir kişi antibiyotikle tedavi görürken gerçekleşir ve ciddi olma ihtimali taşıyan ishale neden olur. Bu nedenle çoğunlukla risk altında olanlar 65 yaş üstü insanlardır ve özellikle de bağırsaklarındaki iyi bakterileri desteklemek için antibiyotik alanlar bu riske daha da yakındır. Bebekler bu bakteriyi taşıyabilmelerine rağmen, genellikle sorun oluşturmaz.

ŞU ŞEKİLLERDE YAYILIR:

  • Dokunmayla. Mantarlar ishal yoluyla yayılır.Uzun bir süre canlı kalırlar. Hastalarla veya kirli yüzeylere temas eden insanların elleri yoluyla yayılır.

BELİRTİLERİ ŞUNLARDIR:

  • Fark edilen şiddette ishal, ateş, bulantı ve karın ağrısı.

CLOSTRIDIUM DIFFICILE'DEN NASIL KORUNULUR:

  • Bakteri ısıya dayanıklı mantarlar yaydığından, basit bir temizlik maddesiyle veya sadece sıcak suyla temizlik yeterli olmayacaktır. Bu nedenle Domestos Ultra Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu ile yüzeylerinizi temizlediğinize emin olun.

  • Ellerinizi düzenli olarak ve iyice yıkayın.

  • Tuvaletinizi Domestos Ultra Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu ya da 7’li Püskürtme Sistemi ile düzenli biçimde dezenfekte edin. Eğer birinde ishal varsa, her kullanımdan sonra tuvaleti mikroplarından arındırın.

ÇAMAŞIR SUYU LEKELERİ NASIL ÖNLENİR

Eğer çamaşır suyunu duvar kağıdı üzerinde kullanıyorsanız, leke bırakmadığından emin olmak için önce göze çarpmayan bir yerde deneyin. Eğer yer kaplamasına yakın kullanıyorsanız, spreyin sıçramasını engellemek için bir bez parçası veya havlu koyun.

TOP