TUVALET TABUSUNU YIKMAK

ELLERİMİZİ NASIL YIKAMALIYIZ?

Kim tuvaletler hakkında konuşmak ister? Biz isteriz.

SIHHİ TESİSAT KRİZİ

  • 2.5 milyar insan temiz ve güvenli bir tuvalete erişemiyor ve bunun 1 milyar kadarı tuvaletini dışarıda yaparak herkesin hayatını tehlikeye atıyor.

  • 500.000 civarında çocuk her yıl kirli su ve yetersiz sıhhi koşullar yüzünden ishalden ölüyor.

  • Her yıl 443 milyon okul günü temiz su, sıhhi tesisat ve hijyen eksikliği sebebiyle kaybediliyor. Ve kız çocukları temiz ve güvenli tuvaletler olmadığı için eğitimlerinden mahrum kalıyorlar.

Dahası, BM’nin 2015’e kadar farkedilmesi beklenen sekiz Milenyum Geliştirme Hedefleri arasında sıhhi tesisat hedef dışı kalmış durumda. Neden? Belki tuvalet kullanacak kadar şanslı olduğumuz ve bunun hakkında konuşmadığımız içindir. Artık sessizliği bozmanın ve hep beraber temiz ve güvenli tuvaletler kurmanın zamanı geldi.

HADİ BUNUN HAKKINDA BİR ŞEYLER YAPALIM

  • Yerel işletmeler kurmak: Domestos Tuvalet Akademisi'nde girişimciler gerekli desteği ve tuvalet kurma yönergelerini temin edebilirler. Aynı zamanda, temiz tuvaletlere sahip olmanın yararları konusunda da eğitim görürler. Bu, bölgeye sıhhi tesisat getirmede uzun vadeli bir çözümdür ve ekonomi için de bir teşviktir. Hindistan’da dört adet Akademimiz var ve fazlası da planlarımız arasında.

 
TOP