SIHHİ TESİSATI GELİŞTİRMEK ÜZERE İŞE YARAR BİR YAKLAŞIM

SIHHİ TESİSATI GELİŞTİRMEK ÜZERE İŞE YARAR BİR YAKLAŞIM

DÖRT ÇOCUKLU KADİATU KENEMA BÖLGESİ'NDE YEREL DÜZEYDE HER EVİN KENDİ TUVALETİNİN OLMASININ TEŞVİK EDİLMESİ BÜYÜK DEĞİŞİKLİKLERE SEBEP OLDUĞUNU ANLATIYOR.

Kadiatu gülümsüyor ve gururlanarak, evine en son eklenen kısmı gösteriyor - topluluğun inşa ettiği tuvalet. 4 çocuk annesi Kadiatu, hayatı boyunca Gbondoma köyünde yaşadı. Son döneme kadar çocukları ishal hastalığıyla mücadele etmis ve yetersiz sağlık önlemleri nedeniyle pek çok kez ishal ve diğer hastalıklara yakalanmışlar . Bu ise, onların okula gidememesi ve hastanede daha çok zaman geçirmesi demekti.

Kadiatu kafasını Gbondoma’nın eski günlerini hatırlarcasına salladı . “Çünkü evimiz çalıların yakınındaydı her yer dışkıydı . Bu okadar kötüydü ki, dışarıda koku ve sinekler yüzünden oturamazdık” diyor.

HALKA AÇIK TUVALETLER YAPMAK İŞE YARAMADI.

2008’de UNICEF Siearra Leone hükümetiyle birlite çalışmaya başladı ve onların sivil toplum kuruluş partnerleri, Community Approaches to total Sanitation'ın (Genel Sağlık Hizmet Topluluğu) Kenama’daki programını saf dışı bıraktı. Deneyler gösterdi ki para desteği almış halka açık tuvaletler dikkate değer bir başarı yakalayamamış ve bakımsızlıktan ya da halkın tanınmış kişilerinin öncelikli kullanımlarından dolayı bir düşüş göstermiştirler.

TOPLUM ÖNDERLİĞİNDE BİR ÇABA

Toplum eğitmenleri ile yapılan bir oturumdan sonra, Kadiatu ve topluluktaki diğer aileler kendi tuvaletlerini inşa etmeye başladılar. Bu tuvaletler inşa edilip kullanılmaya başladığında, Gbondoma köyü Açıkta Tuvalet Yapılmayan Alan ilan edildi.

Bu olayı, bugün hala görülebilen kutlamalar izledi. Köydekilerin duyduğu gurur, ailelerin gelen ziyaretçileri karşılamak için toplanıp evlerindeki tuvaletlerini gösterdiklerinde açıkça görülebilmektedir.

Unicef, CATS’in sağlık önlerimlerinin tüm topluluklara ulaşmayı sağlayacak en etkili ve sürdürülebilir yöntemlerden biri olduğunu düşünüyor. CATS sayesinde, sadece Sierra Leone'da 300.000’den fazla insan evinde tuvalete sahip oldu ve Kadiatu bu olanlardan memnun gözüküyor . “Çocuklarım artık daha sağlıklı. İyileştirilmiş çevre sayesinde, artık arkadaslarıma birlikte evimin arkasındaki bahçede oturabiliyorum. Gbondoma’da hayat güzel “ diyor .  

NASIL YARIM EDEBİLİRSİNİZ

UNICEF için Domestos Sıhhi Koşullar Girişimi'ne bağış yapın ve milyonlarca ailenin sıhhi koşullarını iyileştirin.

ŞİMDİ BAĞIŞ YAPIN

unicef.org.uk

NELER Mİ YAPIYORUZ

Sıhhi koşullarla ilgili programımız yoluyla, bir milyonun üzerinde insana  ulaşıldı. Bazılarıyla tanışın. Gerçek Hikayeler.

 
TOP