ANNELER VE BEBEKLERE DAHA İYİ OLANAKLAR SAĞLAMAK.

ANNELER VE BEBEKLERE DAHA İYİ OLANAKLAR SAĞLAMAK

MOSES WILLIAM (KASIA’DAKİ TOPLUM SAĞLIĞI ÇALIŞANI) VE MARSELA RAFA (EBE), KÖYLERİNE YENİ BİR SOLUK GETİREN AÇIKTA TUVALETİ SONLANDIRMA ÜZERİNE KONUŞUYORLAR.

Kasias muayenehanesinin kaldırımında otururlarken, Moses ishalden ölen çocuklara ilaç yetersizliği yüzünden yardım edememesinin, işinin en zor tarafı olduğunu söylüyor: “Çok kötü hissediyordum ve çocuklara yardım edebilecek bir sivil toplum kuruluşu veya durumu kurtalabilecek bir devlet kurumu olup olmadığına bakmak için buradan kasabaya kadar koşabilirdim“ diyor ve ekliyor: “Onlara su kaybını gidermek için ilaçlar verirdim, ancak o ilaçlar elimde hiç ilaç olmadığında sadece tavsiyeler verebiliyordum. Çocukların bazıları çok hastaydı“.

İSHAL VAKALARI CİDDİ BİR BİÇİMDE DÜŞÜŞ GÖSTERDİ

Muayenehane tartı, sedye, üzerinde birkaç ilaç kutusu bulunan bir masa haricinde boş. William, ilaç tedariğinin artmadığını, ancak Sıhhi Koşullar ve Toplum Sağlığı projesi sayesinde ishal vakalarının ciddi bir biçimde düşüş gösterdiğini söylüyor ve ekliyor: “Bir ayda eskiden 20-30 arası vaka ile karşılaşırken, ki bunların çoğu çocuktu, şimdilerde vaka sayısı 8”.

Kasia, Açıkta Tuvalet Yapılmayan Alan olmak için rekabet ettiği diğer 9 köyü, her evin ve umuma açık mekanın kendine ait tuvaletin ve lavabonun olmasını sağlayarak yendi. Tarımdaki artan verimlik ve refah bir yana, anne ve çocuk sağlığı CATS’in en büyük başarılarındandır.

... VE GENEL SAĞLIK DA İLERLEME GÖSTERDİ.

“Hamile anneler bile ishalin çocuklarını kaybetmelerine yol açabilmesinden ve prematüre yapmaktan şikayetçiydiler” diye belirtiyor ebe Marsela Rafa. Sıhhi koşullarla ilgili farkındalığın, genel sağlığı da iyileştirdiğini söylüyor ve devam ediyor:  “Doğum yaptırmak için evlere gittiğimde, insanların evlerinde sabunlarının bulunduğunu ancak havlularının sadece bir tane ve onun da sadece doğum için kullanıldığını görürdüm" diyor .

Artık, anneler ellerini sabunla yıkamanın ve tuvalet için çalılıklara gitmemelerinin çok daha etkili olduğunun, ayrıca bu önlemlerin güney Sudan’ın uzak köylerindeki hayatları kurtarabileceğinin farkına varıyorlar.

NASIL YARIM EDEBİLİRSİNİZ

UNICEF için Domestos Sıhhi Koşullar Girişimi'ne bağış yapın ve milyonlarca ailenin sıhhi koşullarını iyileştirin.

ŞİMDİ BAĞIŞ YAPIN

unicef.org.uk

NELER Mİ YAPIYORUZ

Sıhhi koşullarla ilgili programımız yoluyla, bir milyonun üzerinde insana  ulaşıldı. Bazılarıyla tanışın. Gerçek Hikayeler.

   
TOP