ŞOK VE UTANÇ HASTALIĞI UZAKTA TUTUNCA

OKULLARA HİJYENİ GETİRMEK

M. BHIN, KÖYÜNÜN AÇIKTA TUVALET YAPILAN ALANLARINI İÇEREN BİR HARİTA YAPARAK, KENDİ TOPLUMUMUNUN SAĞLIK ÖNLEMLERİ VE HASTALIKLAR ARASINDAKİ BAĞLANTIYI ANLAMASANI SAĞLADI.

Güney Vietnam'daki Mekon deltası içinde yer alan Vinh Thanh köyü büyük pirinç tarlalarıyla meşhurdur. Güneşli bir pazar günü halk özel bir toplantıya katılmak üzere bir araya geldi. Ortam çok sakin ve neşeliydi. Toplantıyı düzenleyen köyün sağlık çalışanları bu kadar büyük bir katılım olduğu için memnundular.

"Bugün, sizi buraya,hastalıkların ve toplumumuzun büyük kısmının sıkıntı çektiği ishal sorunun nereden geldiğini ve nasıl başa çıkacağımızı kendi gözlerinizle görmeniz için davet ettik". Köyün sağlık çalışanlarından M. Binh söze böyle başladı. "Ama, öncelikle birinin köyün haritasını yaparken bana yardım etmesini istiyorum".

Gönüllü ana yolu göstermek için iplik,  köyün iki tarafındaki nehir için mavi kumaş, çeltik tarlaları için yapraklar kullanarak yerdeki haritaya şekil verdi. M. Binh esprili bir adamdı. Köylüler o istedikçe ona okulun, Budist tağınağının ve evlerin yerini kum ve kağıt parçalarıyla haritada sembolize etmesine yardım ettiler.

UTANÇ YÜRÜYÜŞÜNDEN DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİĞİNE

M. Binh nazik bir sesle, "Şimdi, insanlar her gün yemek yer ve onu bir şekilde dışarı çıkarmak zorundırlar. Bu nerede gerçekleşiyor" diye sordu. Utançla şaşkına dönmüş izleyicilerin yüzünde yersiz bir tebessüm oluştu. Ama bu uzun sürmedi ve topluluk homurdanmaya başladı. M. Binh "Herhangi biriniz sarı toz alıp bunun nerede gerçekleştiğini göstersin" dedi. Ve ardından "Şimdi gönüllüler, köy civarındaki bu dışkı alanlarını işaretlesin" diye ekledi. Daha sonra izleyicilerden çeltik tarlaları civarındaki, yedikleri yiyeceklere ve tükettikleri suya bakteri bulaşma riskinin olduğu gerçek dışkı alanlarını görmeleri istendi.

Bu utanç yürüyüşü, toplumun süreç boyunca sağlık harcamalarını da hesaba katarak; tuvalet alışkanlıklarının, sağlıkları ve iyi olmaları üzerindeki zararını ve davranış değiştirme zorunluluklarını anlamalarına yardım etmek anlamına geliyordu.

YENİ BİR YAKLAŞIM OLUŞTURMAK

Bu oturum sayesinde, Vinh Than köyü sakinleri yeni bir  Tam Teşekküllü Sağlık Önlemleri Toplumu’ nun (CATS) diğer ülkelerde başarı sağlayan yeni bir projesi içinde yer alıyorlar. Şu an Vinh Thanh’da her beş ailenin  ikisinde tuvalet var. Vietnam'ın doygun su kaynaklarına sahip olmasına rağmen özellikle 86 milyon halkın % 70 'inin yaşadığı kırsal alanlarda sağlık önlemleri ve hijyen hala alt sıralarda seyretmektedir. 2009 nüfus sayımlarına göre yaklaşık olarak kırsal bölgeceki halkın % 60’ı hijyenik tuvaletlere ulaşamıyor.

CATS Vietnam'daki binlerce ev sahibi için gelişmiş sağlık önlemleri fırsatları yarattı. Vietnam'daki altı taşrada birleşik hükümleri destekleyen, UNICEF Vietnam Taşralı Barışçıl Çocuk Programı Başkanı Rajen Kumar Sharma şöyle diyor: "Topluluklar CATS girişimlerine ev sahipliği yapıyor ve sadece sağlık önlemlerini geliştiren değil aynı zamanda itibarlarını artıran yaklaşımlara karşı da çok istekliler."

Vinh Thanh köyünün bitişiğindeki Vinh Binh köyünden Bayan Vo Thi Mit altı ay önceki mikrop yayılma oturumunun ardından modern tuvaletlere sahip oldu. "Bu oturum benim gözümü açtı" dedi ve ekledi: "Tarlaların arka taraflarına gittiğimde eski alışkanlıklarımızdan bu kadar iğreneceğimi hiç düşünmezdim".

CATS  yaklaşımı ailelere düzenli sağlık önlemlerinin önemini anlamalarına yardım  ediyor.

Vinh Binh köyünden M. Vo Van Ngan, düzenlediğimiz, utanç yürüşünde, "tarlalarda tuvalet yapma alışkanlığımızın risklerini öğrenmek benim için gerçek bir şok etkisi yaptı" dedi.  "Ayrıca, bu çocuklarımın sağlıksız bir biçimde büyüdüğünün de farkına varmamı sağladı" diye de belirtti.. Kendi tuvaletini inşa etmek için, 12 milyon dong (iki aylık maaşı) harcadı. Ngan, "Ben bir çiftçiyim, pirinç yetiştiriyorum. Karım ise pazarda yiyecek satıyor. Çok fazla para kazanmıyoruz ve tuvalet binası yapmamızın çok pahalıya mal olacağını biliyorduk, ama buna değeceğinin de farkındaydık" şeklinde konuştu.  

CATS girişimleri doğrultusunda, kırsal kesimlerdeki sağlık önlemleri gerçekten etkileyici bir boyut aldı. 2009’dan bu yana 33 köy Açıkta Dışkılama Yasağı (ODF) koydu.  Vietnam senatosu tarafından aynı yaklaşım tekrar tekrar uygulanıyor.

NASIL YARIM EDEBİLİRSİNİZ

UNICEF için Domestos Sıhhi Koşullar Girişimi'ne bağış yapın ve milyonlarca ailenin sıhhi koşullarını iyileştirin.

ŞİMDİ BAĞIŞ YAPIN

unicef.org.uk

NELER Mİ YAPIYORUZ

Sıhhi koşullarla ilgili programımız yoluyla, bir milyonun üzerinde insana  ulaşıldı. Bazılarıyla tanışın. Gerçek Hikayeler.

 
TOP